Jak kupić fotowoltaikę i czy 2020 będzie inny? - wyposażenie domu

panele fotowoltaiczne montaż

Jak wyglądają panele słoneczne

Energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania we współczesnym świecie, gdzie wiele urządzeń jest przez nią napędzanych. Istnieje wiele sposób pozyskiwania energii elektrycznej, a jednym z nich jest właśnie używanie pa

Jak  kupić fotowoltaikę i czy 2020 będzie inny? - wyposażenie domu panele fotowoltaiczne montaż
neli słonecznych. Panele fotowoltaiczne są skonstruowane w taki sposób, że przemieniają energię słoneczną w energię elektryczną dzięki zjawiskowi fotowoltaicznemu. Ujmując sprawę w nieco inny sposób, panele fotowoltaiczne korzystają z energii promieniowania słonecznego, żeby za pomocą zjawiska fotowoltaicznego, przemieć ją w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne, potocznie zwane także panelami słonecznymi, są montowane głównie na dachach albo w miejscach, w których mają najlepszy dostęp do światła słonecznego. Panele powstają poprzez połączenie ze sobą ogniw fotowoltaicznych, które są zbudowane z materiałów półprzewodnikowych. Z wyglądu panele fotowoltaiczne przypominają przyciemnione szyby złożone w wielu mniejszych elementów. Pozyskiwanie energii za pomocą paneli jest użyteczne w wielu sytuacjach.


Różnica między kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi

Z wykorzystywaniem energii słonecznej kojarzą nam się, słusznie zresztą, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Niektóry jednak nie rozróżniają pomiędzy tymi dwoma urządzeniami i używają tych nazw naprzemiennie. Kolektory słoneczne nie są tym samym co panele fotowoltaiczne, mimo że również używają energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Podstawową różnicą między tymi dwoma systemami korzystającymi z promieniowania słonecznego jest ich zastosowanie. Kolektory słoneczne używając energii słonecznej przekształcają ją w energię cieplną. Natomiast panele fotowoltaiczne przemieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Z tego powodu również zasada działania kolektorów oraz paneli jest inna. Energia cieplna pozyskana z kolektorów słonecznych może być wykorzystana do wspomagania centralnego ogrzewania lub do grzania wody. Z drugiej strony energia elektryczna, którą produkują panele fotowoltaiczne, może być wykorzystana do różnych celów, które wymagają użycia prąd elektrycznego.


Budowa paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne, składające się z ogniw słonecznych, służą temu, żeby przemienić energię czerpaną z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Aby zaszedł w ogniwach proces, który to umożliwia, muszą być one zbudowane w odpowiedni sposób z odpowiednich materiałów. Ogniwa fotowoltaiczne są produkowane z tak zwanych półprzewodników. Materiały, z których najczęściej są wykonane panele fotowoltaiczne, to między innymi krzem, german oraz selen. W zależności od danej generacji ogniw fotowoltaicznych używa się różnych materiałów, gdzie najdroższe, ale zarazem najbardziej wydajne ogniwa są produkowane z monokryształu krzemu. Z kolei tańsze w produkcji ogniwa są wykonane płytek krzemowych. Dzięki użyciu odpowiednich materiałów możliwe jest właściwe działanie paneli fotowoltaicznych. Baterie słoneczne składają się z szeregowego połączenia ogniw fotowoltaicznych. Natomiast połączone baterie słoneczne tworzą panele słoneczne. Baterie słoneczne mogą posiadać różną liczbę ogniw, w zależności od ich jakości i zastosowania.